מעוניינים להשמיע מוזיקה בעסק? זה מה שאתם חייבים לדעת

מוזיקה היא למעשה "חוט בלתי נראה" ששוזר אווירה ואינטימיות בכל מסגרת, לרבות בתי עסק, מסחר, בילוי ופנאי. בין אם מדובר בחנות ספרים נעימה, מסעדה תוססת או חנות אופנה שיקית, הצורך בהשמעת המוזיקה הנכונה בזמן הנכון דורש מעבר לבחירת פלייליסט שירים ב-Spotify או YouTube וכרוכה ברכישת זכויות יוצרים, בחירת מוזיקה שמחברת בין הקהל למותג / עסק ויצירת אינטראקציה עם הלקוחות והמבקרים. ריכזנו עבורכם כאן מדריך מיוחד שיסייע לכם לעשות את זה נכון גם בבית העסק שלכם:

1. זכויות השמעה וזכויות יוצרים – ראשית כל, נציין ונאמר כי השמעת מוזיקה בעסק או בכל סביבה מסחרית אינה פשוטה כמו לחיצה על לחצן ה-PLAY. זכויות השמעה וזכויות יוצרים חשובות הן להבטחת התגמול ההוגן ליוצרים והן להימנעות מקנסות וסנקציות של גופים האחראים על הגנה על זכויות יוצרים. שימוש בלתי מורשה במוזיקה המוגנת בזכויות יוצרים עלול להוביל להשלכות משפטיות כנגד בעל העסק כולל קנסות כבדים. מכיוון שהקנסות הללו עלולים להגיע עד אלפי שקלים חדשים, "ניווט" נכון בשטח זה בזהירות ובאופן חוקי כמובן הוא בעל חשיבות עליונה. הצעד הראשון שבתי עסק חייבים לנקוט בהליך זה הוא השגת הרישיונות וההרשאות הדרושים מהפדרציה הישראלית למוזיקה והגופים הרלוונטיים הנלווים דוגמת אקו"ם / אשכולות / עיל"ם וכו'. כדאי לדעת כי ישנם גופים המעניקים הרשאות שונות לסוגי מוזיקה שונים (לועזי / ישראלי) וקיימת חשיבות הסדרה מול כל גוף בנפרד.

2. התאמת פלייליסט לאווירה ולמיתוג – בחירת המוזיקה המתאימה לבית עסק חשובה ביותר ליצירת אווירה מתאימה, למיתוג ואף להיקף המכירות. בתכנון הפלייליסט המתאים יש לקחת בחשבון את האווירה הרצויה, זהות המותג המשתקפת באמצעותה והשפעת המוזיקה על המבקרים והלקוחות.  חשוב להכיר כי סגנונות מוזיקה בז'אנרים שונים יכולים להשפיע עמוקות על התגובות הרגשיות של לקוחות רבים, כך לדוגמה עבור בית קפה באווירה אינטימית רצוי לרוב לבחור בג'אז רך או מנגינות אקוסטיות כדי לטפח סביבה מרגיעה, בעוד שבחנות בגדים צעירה כדאי לנגן מוזיקת פופ ואינדי קצבית כדי לעודד אווירה אנרגטית. זכרו, לא משנה באיזה מגזר או תחום אתם עוסקים, בין אם זה אירוח, קמעונאות או שירותים, חשוב כאמור להתאים את סגנון המוזיקה למיתוג ולאנרגיה בבית העסק.

3. שינוי רשימת השמעה לאורך היום – ככל שהקצב של היום משתנה, כך גם רשימת ההשמעה המוזיקלית נדרשת להתאמות, כך לדוגמא שעות הבוקר יזמינו אווירה רגועה ונינוחה להתעוררות הדרגתית, בעוד ששעות הערב עשויות לשדר אווירה קצבית עם אנרגיות מהירות יותר, בהתאמה לסגנון ולבית העסק, לתנועה ולאפיון קהלי היעד. יש לתת את הדעת גם על היקף הדציבלים והתאמה לסגנון הבילוי במקום, לצורך של הלקוחות לשוחח זה עם זה או עם העובדים בבית העסק או דווקא להנות ממוזיקה עוצמתית שיוצרת ניתוק מהנה.  

4. תפוקת העובדים בארגונים רבים מצאו כי השמעת מוזיקה עם קצב וסגנון מתאימים משפיעה לחיוב, משפרת גם את תפוקות העובדים וכן את שביעות רצונם והחיבור שלהם למקום העבודה.

לסיכום הדברים, ניווט נכון של מוזיקה עבור העסק שלך יכול אולי להיות מעט מורכב בתחילה אך בסופו של דבר מדובר באלמנט בעל ערך וחשיבות רבה. חשוב להקפיד על השמעת מוזיקה תחת הרשאה ורישיון מתאים, גיוון והתאמה לסגנון בית העסק וללקוחות, היכרות עם השפעת המוזיקה על הרגלי הקניה של המבקרים ושימוש בידע לרתימת המוזיקה לצורך מינוף והצלחת בית העסק וכמובן להנאת המבקרים.

מה היה לנו עד עכשיו?